19 Nisan 2018

Çocuk televizyon izlerken ne yer?

Sıradan zekaya sahip bir insanın günlük televizyon izleme saati ortalamasının ne kadar olduğu konusunda birçok araştırma var. Bu araştırmaların çoğunun sağlıklı olmadığını ve televizyon izleme saat ortalamamızın çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Artık televizyon izleme yerine ‘‘ekrana bakma’’ süresinin hesaplanması daha doğru olacaktır. Televizyon yerine her türlü teknolojik aygıt ekranından içerik sağlanabilmesi kanun koyucunun denetim çapını genişleterek ekran denetimine yönelmesine yol açtı. Bildiğiniz üzere kanun koyucuların amacı kişileri bilgiden yoksun bırakmak değil, ekrana kilitlenenleri zararlı içerikten korumaktır.

Bu amaçla, yayıncıların adeta kutsal kitabı olan Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yine bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle, 18 yaşından küçük her birey, çocuk olarak tanımlandı ve bunlara yönelik programlara çocuk programı dendi. Çocuk programlarında reklamı yapılabilecek ürün ve hizmetlerin denetimi konusunda listeleme yöntemi seçildi.
Yönetmelik yayınlandıktan 15 gün sonra yürürlüğe girmek üzere düzenlendi ancak bazı kısımları 2 yıl sonra yürürlüğe girecek.
Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yiyecek ve içeceklerin tespitinde esas alınacak Sağlık Bakanlığı listesinde kırmızı kategoride yer alan yiyecek ve içeceklerin ticari iletişimi için denetimler hemen başlayacak.
Turuncu kategoride yer alan (Reklamına Belirtilen Kriterlere Uyması Halinde İzin Verilecek Gıda ve İçecek Listesi) yiyecek ve içeceklerin ticari iletişimi için ise denetimlere bu değişikliğin yürürlük tarihinden itibaren iki yıl sonra başlanacak.
Sağlık Bakanlığı’nın kırmızı ve turuncu listesini takip eden ebeveynler de “çocuk ne yer?” konusunda bir kaynak daha edinmiş olacaklar.

Av. Erdal Aksu
HukukiBoyut

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2018 sayısında yayımlandı.

Makaleler

Bilgimizi paylaşmayı seviyoruz